Moldova scrie istorie la Oslo – Luptătorul moldovean Victor Ciobanu a devenit campion mondial

Luptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu a devenit campion mondial în categoria de greutate 60 kg. În ultimul act, Ciobanu l-a învins pe Zholaman Sharshenbekov din Kîrghiztan, pe care l-a câștigat și la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Până să ajungă în finală, Victor Ciobanu a fost condus în toate cele trei partide, dar a revenit spectaculos, cu ucraineanul Zhora Abovian, rusul Stepan Maryanyan și armeanul Gevorg Gharibyan, susțin reprezentanții Comitetului Național Olimpic și Sportiv.

În 2019, luptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu a cucerit medalia de aur la Campionatul European, care s-a desfășurat la București, România.

Amintim că, miercuri seara, luptătoarea Irina Rîngaci a cucerit trofeul suprem la Campionatul Mondial de lupte libere.
Tot la Campionatul de la Oslo, sportiva moldoveancă Iulia Leorda a luat medalia de argint, în urma unei finale dramatice contra sportivei din Japonia, Akari Fujinami, a anunțat jurnalistul.

„Performanţă unică – 4 titluri de campioană în anul 2021! Sezon de excepţie pentru luptătoarea Irina Rîngaci, care, în urma unei finale dramatice 8-6 contra sportivei din Japonia, Miwa Morikawa, obţine medalia de AUR la Campionatul Mondial printre seniori de la Oslo, Norvegia!

Este a patra distincţie pentru ea, după ce a dominat la Europenele (tineret şi seniori) şi Mondialele (tineret) din acest an. Bravo! Felicitări antrenorilor Andrei Chiperi, Petru Chiperi şi Anatol Guidea!”, a scris jurnalistul sportiv Eduard Ciobanu pe pagina sa de Facebook.