Moldoveanca Irina Rîngaci a devenit campioană mondială – Lacrimi de fericire

Moldoveanca Irina Rîngaci a devenit campioană mondială – Lacrimi de fericire.

Luptătoarea din Republica Moldova, a devenit campioană mondială. Moldoveanca de 19 ani a învins-o pe sportiva din Japonia, Miwa Morikawa, la Campionatul mondial de lupte feminine de la Oslo, Norvegia, iar luptătoarea Iulia Leorda a luat medalia de argint.

„Performanţă unică – 4 titluri de campioană în anul 2021! Sezon de excepţie pentru luptătoarea Irina Rîngaci, care, în urma unei finale dramatice 8-6 contra sportivei din Japonia, Miwa Morikawa, obţine medalia de AUR la Campionatul Mondial printre seniori de la Oslo, Norvegia!

Este a patra distincţie pentru ea, după ce a dominat la Europenele (tineret şi seniori) şi Mondialele (tineret) din acest an. Bravo! Felicitări antrenorilor Andrei Chiperi, Petru Chiperi şi Anatol Guidea!”, a scris jurnalistul sportiv Eduard Ciobanu pe pagina sa de Facebook.

În luna mai, curent, luptătoarea Irina Rîngaci a câștigat și Europenele destinate sportivilor sub 23 de ani, care a avut loc la Skopje, Macedonia de Nord, iar în aprilie Rîngaci a devenit campioană europeană la lupte printre senioare.

Tot în aceeași perioadă, luptătoarea Iulia Leorda a cucerit medalia de bronz la turneul mondial de calificare de la Sofia. În calificări, ea a cedat în fața viitoarei finaliste a categoriei 53 kg, rusoaica Olga Khoroshavtseva. Apoi, în recalificări, a învins-o pe nemțoaica Annika Wendle și turcoaica Zeynep Yetgil. În meciul pentru medalia de bronz, Iulia Leorda a câștigat în fața luptătoarei din Venezuela, Angelica Arguello Villegas.