Luptătorul moldovean Alexandrin Guțu a cucerit bronzul la Campionatul Mondial din Serbia

Luptătorul de stil greco-roman, Alexandrin Guțu, în vârstă de doar 17 ani, a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial din Serbia. În finala mică de la Belgrad, a categoriei de greutate 77 kg, sportivul moldovean l-a învins cu 6-4 pe ucraineanul Yasar Zeynalov.

Alexandrin a făcut primii paşi în sport la vârsta de 7 ani. La 12 ani a ajuns la Chişinău, la Liceul Internat Liceul Internat Republican cu Profil Sportiv, talentul lui nu a fost trecut cu vederea, iar rezultatele nu au întârziat să apară.

Alexandrin Guţu este originar din localitatea Ermoclia, raionul Ştefan Vodă, a câştigat aurul la Mondialele rezervate cadeţilor, desfăşurate în capitala Croaţiei, la Zagreb.