CAMPIONI! Sfântul Gheorghe Suruceni a câștigat Supercupa Moldovei

Sfântul Gheorghe Suruceni și-a completat palmaresul cu cel de-al doilea trofeu. “Sfinții” au câștigat Supercupa Moldovei la o lună distanță, după ce au cucerit Cupa.

Echipa antrenată de Serghei Cebotari a învins-o pe Sheriff Tiraspol în urma loviturilor de departajare.

Partida jucată aseară, la Bălți, a avut deznodământ de-a dreptul dramatic. În timpul regulamentar scorul a fost de 2-2. Sheriff a deschis scorul în minutul 53 prin Lovro Bizjak, care a marcat din penalty. Sfântul Gheorghe a egalat peste doar două minute prin Sidy Sagna.

Tiraspolenii a preluat, din nou, conducerea în minutul 84 prin Alexandr Belousov și se părea că Sheriff va cuceri trofeul. Însă, echipa din Suruceni nu s-a lăsat bătută și a egalat în prelungiri prin noua achiziție Artiom Litveakov.

Învingătoarea s-a decis în seria loviturilor de departajare. Sheriff a ratat de două ori, iar “sfinții” au marcat de 4 ori. Golul decisiv a fost înscris de Alexandru Suvorov. Sfântul Gheorghe s-a impus cu 4-2 la penalty-uri și a câștigat în premieră acest trofeu.

Meciul din Supercupa Moldovei a dat startul noului sezon fotbalistic. Divizia Națională va începe deja la sfârșitul săptămânii viitoare.